Nasıl Model Seçilir

Kategori: Genel | 0
Kurtlar vadisi furyası ve emsalleri. 

Gençler genellikle ilgileri ve gereksinimleri doğrultusunda kendi modellerini seçerler. Seçilen modelin prestij sahibi ve göz önünde olması çoğu zaman ilgiyi arttırmaktadır. Kişi farkında olmadan kendisine model olacak kişinin özelliklerini içselleştirilir. Öncelikle model alınan kişinin davranış ve tutumları gözlemlenir ve potansiyel tepkiler genellenir. Yapılan genellemeler yaşanılan ortama ve varolan şartlara göre bir sonuca ulaşır. Sonuçlar değerlendirildikten sonra davranış yerleşir ve benzer ortamlarda yerleşen davranış açığa çıkar. Bu bağlamda bakıldığında “Kurtlar Vadisi” ve benzeri diziler gençlerin şiddete eğilimlerini arttırmakta ve mafya olmaya özendirebilmektedir.

Bu dizilerde milli kahraman olarak gösterilen kişiler, birçok genç tarafından role model olarak alınmaktadır. Dizinin başrol oyuncusu Polat Alemdar’ın konuşması davranışı taklit edilmekte, hatta giyindiği paltosu gençler tarafından özenti duyularak giyinilmektedir. Reis olduklarını dile getiren bu gençler, dışarıda model aldıkları kişinin benzer davranışlarını sergilemektedir. Çünkü dizideki karakterler genellikle güçlü, karizmatik ve çoğu zaman da acımasızdır. Dizide şiddetin ve yasal olmayan davranışların özendirilmesi önemli bir risk faktörü olmakla birlikte şiddet içeren diyalogların kahramanlık olarak sunulması şiddeti tetiklemektedir. Amaca ulaşmak için her yolun mubah olarak sunulması birçok riski içinde barındırmaktadır. Bir hedefe ulaşmak için baskı ve terörün meşru gösterilmesi aklın ve anlayışın geri plana düşmesine neden olmaktadır.

Bu diziler, izleyiciyi özellikle de gençleri nasıl etkilemektedir. Bu ve benzeri dizilerde şiddetin yüksek bir değer olarak lanse edilmesi şiddeti meşrulaştırmaktadır. Örgüt veya çeteler kurarak, öldürerek kazanmayı ön plana çıkarması ilgiyi arttırmaktadır. Bu dizileri izleyen gençler de günlük yaşamlarında çeteler kurarak kendilerini o dizilerdeki karakterlerle özdeşleştirmelerine ve çözümü benzer davranışlarda aramalarına neden olabilmektedir.

Ekranın gücü

Özellikle çocuklar için ekrandan gösterilen, her zaman yalın ve nettir. Bu durum çeşitli görüntü ve ses efektleriyle etkileri son derece güçlendirmektedir. Bu görüntüleri izleyen çocuklar olayı aynen yaşamakta ve etkilenmektedir. Şiddetin sürekli ekranlara yansıması şiddete karşı bir duyarsızlaşma oluşabilmektedir. Ekrandaki şiddet görüntüleri, cesedi parçalanmış görüntüler, kana bulanmış insanlar bir süre sonra sıradanlığa dönüşmektedir.

Son zamanlarda milliyetçi söylemlerin artmasıyla toplumun birçok alanında şiddet olayları artmaktadır. Özellikle okullarda ve statlarda gruplaşmalar oluşmakta ve saldırgan davranışlar sergilenmektedir.  Yasaklar getirerek sorunların çözümüne gitmek çoğu zaman sonuç getirmemektedir, fakat film yapımcıları bu hassas dengeyi ve gençler üzerindeki olumsuz etkisini göz önünde bulundurarak değerlendirmeleri ve filimi gösterime sokmaları daha sağlıklı olacaktır. Aksi takdirde yaşanacak küçük bir olayın bile sorumluluğu bu filimin yapımcılarında olacaktır

Öneri

Şiddetin gündelik yaşamdan, öncelikle aile içinden, okullardan, askeriyeden yaşamın her alnından çıkarılması için önlemler alınması geriyor. Bu konuda toplumun her kesimine sorumluluklar düşmektedir. Toplumun büyük bir bölümüne hitap eden filimler hayata geçirilirken toplumsal sorumluluklar unutulmamalı, yani belirli kurallar içinde yapılmalı etki alnı değerlendirilmelidir.

Aileler çocuklarını hayata hazırlarken yaşanabilecek tehlikeler karsısında nasıl önlemler alınması gerektiğini göstermelidir. Aynı zamanda hangi programlar izlenmeli ve izletilmeli konusunda yol gösterici olunmalıdır. Ebeveynler tarafından çocuklara, bazı programların onlar için zararlı olabileceği nedenleri ile birlikte anlatılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir